westpoint
27 دی 1401 - 14:28

در مدیریت منابع آبی به ویژه آب‌های سطحی بد عمل می‌شود

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس گفت: استان قزوین استان پرآبی محسوب می‌شود، اما در مدیریت منابع آبی به ویژه آب‌های سطحی بد عمل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، لطف‌الله سیاهکلی امروز در نشست با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین که در این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از کشاورزان ما در مناطقی مانند الموت و طارم سفلی برای آبیاری مزارع و باغات خود مشکلات جدی دارند، در حالی که شاهد هدررفت آب رودخانه‌ها در این نواحی هستیم.

وی اضافه کرد: متأسفانه برخی مسئولان به جای اینکه به خروج صدها میلیون متر مکعب آب رودخانه‌های استان قزوین توجه کنند، مراقب این هستند که مبادا یک کشاورز از آب رودخانه برای خودش یک استخر معیشتی درست کند و آب مورد نیاز کشت و زراعت خود را تأمین کند که در این حوزه باید نگاه مدیران به طور جدی تغییر کند.

سیاهکلی ادامه داد:‌ بارها گفته‌ایم که استان قزوین استان پرآبی محسوب می‌شود، اما در مدیریت منابع آبی به ویژه آب‌های سطحی بد عمل می‌شود. منطقه‌ای مانند الموت پر از رودخانه و منابع آبی مختلف است که این آب‌های سطحی بدون هیچ کنترلی از استان خارج می‌شود و راهی استان‌های شمالی می‌شوند.

وی با انتقاد از برخی سخت‌گیری‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست درباره استفاده کشاورزان از آب رودخانه به ویژه در الموت تصریح کرد: در این زمینه انتظار ما از سازمان جهاد کشاورزی این است که جلسات کارشناسی مشترک با اداره‌کل حفاظت محیط زیست برگزار کرده و موانع احداث استخرهای معیشتی و استفاده از آب رودخانه‌ای از پیش پای کشاورزان بردارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به ابراز آمادگی بعضی از واحدهای تولیدی برای تأمین لوله‌های آب‌رسانی به مزارع کشاورزی استان قزوین گفت: اگر بتوانیم آب را از طریق استخرهای معیشتی به مزارع و باغات الموت و طارم منتقل کنیم، مشکل آبیاری بسیاری از این مزارع برطرف خواهد شد.

سیاهکلی افزود: بنابراین تا زمانی که حقابه ما از رودخانه شاهرود به طور کامل تحقق پیدا کند و طرح‌های بلندمدت ما برای جلوگیری از خروج بی‌ضابطه آب رودخانه‌های استان قزوین به ثمر برسد، باید با استفاده از استخرهای معیشتی و لوله‌گذاری باغات و مزارع نیازهای آبی بهره‌برداران بخش کشاورزی را پاسخ بگوییم.

دشت قزوین پایلوت توسعه کشاورزی هوشمند کشور است

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین هم در این نشست با اشاره به اختصاص بیش از 2 هزار میلیارد تومان اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری برای اجرای طرح‌های آب و خاک کشاورزی در استان گفت: تلاش ما این است که با نیازسنجی در مناطق محروم و روستایی بخشی از این اعتبارات را به احداث استخرهای معیشتی اختصاص دهیم.

محمدحسین عطائی اضافه کرد: با توجه به اینکه متولی صیانت از منابع آب سطحی و رودخانه‌های استان قزوین شرکت آب منطقه‌ای است، بنابراین این شرکت طبق قانون سخت‌گیری‌هایی در حوزه ساخت‌وساز در کنار رودخانه‌ها دارد و به همین خاطر در این زمینه نیازمند تصویب قوانین خاصی هستیم که استفاده از حاشیه رودخانه‌ها برای احداث استخرهای معیشتی را مهیا کند.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه‌ای که سایر استان‌های کشور داشته‌اند، به نظر می‌رسد باید استخرهای معیشتی را دور از رودخانه‌ها احداث کنیم و در عوض با لوله‌گذاری آب رودخانه‌ها را به این استخرها انتقال دهیم تا بتوانیم ضوابط مورد نظر شرکت آب منطقه‌ای و محیط زیست را هم رعایت کنیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین با اشاره به تأکیدات اخیر وزیر جهاد کشاورزی برای اجرای طرح توسعه دشت قزوین گفت: در این زمینه نظام مسائل دشت قزوین مشخص شده و برمبنای آن یک‌سری پروژه‌های پیشران تعریف شده تا مشکلات توسعه و احیای دشت قزوین در هر بخش به صورت تخصصی بررسی و برطرف شود.

عطائی تصریح کرد: دشت قزوین یکی از پایلوت‌های توسعه کشاورزی هوشمند در کشور است و در این زمینه یکی از روستاهای ما به عنوان روستای نمونه در حوزه کشاورزی هوشمند انتخاب شده است و بنابراین یکی از سیاست‌های ما جذب مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان برای هوشمندسازی نظام زراعت در روستاهای استان قزوین است.

وی ادامه داد: بهترین راهکار برای جلوگیری از هدررفت منابع آبی استان قزوین کشاورزی هوشمند است و اگر این مهم در کل اراضی زراعی ما محقق شود، علاوه بر کاهش هدررفت آب می‌توانیم به احیای زمین‌های کم‌آب هم اقدام کنیم.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 982597