westpoint
26 دی 1401 - 19:26

میرکاظمی: سال آینده ارز ترجیحی نداریم

رئیس سازمان برنامه گفت: ما ارز ترجیحی نداریم یعنی آن بحث خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که یکی از عوامل بود، سال آینده نخواهیم داشت بنابراین قطعا‌ موارد از این بابت مدیریت خواهد شد.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسینم، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از نشست امروز کمیسیون تلفیق درباره کاهش میزان تورم در سال 1402 و پیشبینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آتی،گفت: تلاش ما بر این اساس است،آن چیزی که به عنوان ریشه‌های تورم قلمداد می شود در بودجه 1402 مدیریت و کنترل شود.

 

وی افزود: البته یک بخشی از تورم وارداتی است، به مانند به هم ریختگی مواد غذایی و یا افزایش قیمت انرژی که در سطح جهان رخ داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اگر شرایط بیرونی را در نظر نگیریم، ما ریشه‌های نقدینگی را بررسی کرده‌ایم و موضوعات را در بودجه به گونه ای تنظیم کرده ایم که باعث افزایش پایه پولی نشود و در منابع و مصارف کشور کسری نداشته باشد و به تبع آن نیاز به استقراض شکل نگیرد که امسال هم همین‌گونه رفتار کردیم.

میرکاظمی با اشاره به موضوع انضباط بخشی بانک ها، تاکید کرد: درخواست ما در این بخش از دولت این بوده که بانک‌ها به گونه‌ای تکالیف تسهیلاتی خود را انجام دهند که منجر به اضافه برداشت و ناترازی بانکها نشود و افزایش نقدینگی و تورم شکل نگیرد.

وی گفت: همچنین ما امسال ارز ترجیحی نداریم یعنی آن بحث خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که یکی از عوامل بود، سال آینده نخواهیم داشت بنابراین قطعا‌ موارد از این بابت مدیریت خواهد شد. بنابراین در منابع و مصارف و بودجه 1402 تبصره‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که از بی‌انضباطی و بهم ریختگی پایه پولی و به تبع آن تورم جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این شرایط سیاست‌های دولت در لایحه بودجه انقباضی خواهد بود؟ بیان کرد: انقباضی به این مفهوم که منابع و مصارف را محدود کنیم خیر. آنقدری که منابع داریم مصارف برای آن دیده ایم لذا ما اضافه بر منابع و مصارف را ندیده‌ایم و تلاش نمی‌کنیم از طریق بانک‌ها و نظام‌هایی که دولت را بدهکار و به سمت خلق پول می‌کشد ، استفاده کنیم لذا سعی داریم این موضوع را مدیریت کنیم.

میرکاظمی تصریح کرد: بنابراین بودجه انقباضی نیست، هم حقوق ها افزایش پیدا کرده و هم جاری اجتناب ناپذیر را دیده‌ایم و داریم جبران آن را در نظر می‌گیریم و همچنین 327 هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی منابع دیده شده است.

 

از بی‌انظباطی بودجه جلوگیری شود

محمدباقر قالیباف نیز با حضور در جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1402 گفت: الحمدالله کار به‌صورت منظم شکل گرفته و پیش می‌رود و بنده هم به سهم خودم تقدیر و تشکر می‌کنم. انشالله که همه دوستان و همچنین هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق این بار سنگین و فشرده‌ را بتوانند با دقت بیشتر پشت سر بگذارند تا بتوانیم از بعد کیفی به‌طور دقیق به بودجه رسیدگی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در تنظیم بودجه نباید وزرا و مدیران اجرایی را در انجام کار محدود کنیم افزود: البته و حتما ما باید نظارت کنیم ولی محدود کردن، راه نظارت نیست.

رئیس مجلس اضافه کرد: وقتی گفته می‌شود ریل‌گذاری وظیفه مجلس است، یعنی باید موضوعات و مسائل را به سمت یک هدف مشخص و حل مشکلات پیش ببریم اما در عین حال باید اجازه دهیم دولت در اجرا، قدرت مانور برای انجام امور داشته باشد.

قالیباف تأکید کرد: ما سال گذشته خیلی به‌صورت صریح دستور مقام معظم رهبری را داشتیم و امسال هم همین‌طور است که سقف بودجه اضافه نشود و حتی اگر منابع جدیدی هم برای درآمدها ایجاد شد، آن منابع باید برای بخش‌هایی لحاظ شود که نواقصی دارد.

وی ادامه داد:بنده خواهش می‌کنم همانند سال گذشته که همکاران در کمیسیون تلفیق زحمت کشیدند و سقف بودجه را نگه داشتند امسال هم سقف پیشنهادی دولت حفظ شود.‌

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش جدی برای هوشمندسازی بررسی، تصویب و نظارت بر بودجه گفت: سامانه‌ای برای دسترسی برخط به همه داده‌ها و اطلاعات عرصه‌های مختلف درحال آماده‌سازی است که امکان تجزیه و تحلیل بخش‌های مختلف را حین بررسی بودجه و اجرا و نظارت بر آن فراهم می‌کند و در واقع ما با این اقدام، یک پنل دقیق نظارتی برای مجلس آماده می‌کنیم.

قالیباف با تأکید بر اینکه مجلس حتماً در برنامه هفتم توسعه باید جلوی بی‌انضباطی‌های بودجه‌ای را بگیرد، گفت: یکی از نقاط قوت خوب لایحه بودجه 1402 تخفیف مالیاتی در بخش تولید، به ویژه در کسب و کارها مخصوصا کسب و کارهای فضای مجازی است.

وی همچنین اظهارکرد: معتقدم با سامانه محوری که در حال حاضر انجام شده می‌توانیم نرخ مالیات بخشی از کسب‌وکارهای خرده‌پا را صفر کنیم.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بنده معتقدم هر بودجه سالیانه‌ای که می‌نویسیم و به‌ویژه اینکه در حال حاضر مشغول نوشتن برنامه هفتم هستیم، حتماً باید بدانیم مخاطب ما کیست و هدف کجاست؟

قالیباف در همین زمینه اضافه کرد: به نظر می‌رسد ما باید در اینجا یک رویکرد دقیق و ساختارمند داشته باشیم لذا به‌نظر می‌رسد باید مبنای همه تصمیمات ما در بودجه و برنامه هفتم، اعم از اشتغال و مسکن و... مقوله خانواده باشد.

رئیس مجلس تأکید کرد: اگر می‌خواهیم در جنگ ترکیبی هدفمند حرکت کنیم، باید حفظ خانواده را به‌عنوان یک اصل مورد توجه قرار دهیم.

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 981213