westpoint
18 بهمن 1401 - 23:55

مهمترین اصل در روابط انسانی «کرامت انسان» است

قزوین- نماینده ولی فقیه در استان قزوین در همایش دختران انقلاب با بیان اینکه نوجوانان و جوانان امید آینده اسلام هستند، مهمترین اصل در روابط انسانی «کرامت انسان» است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در همایش دختران انقلاب که از سوی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین در شبستان امیرالمؤمنین (ع) مسجدالنبی (ص) برگزار شد، اظهار کرد: ما وقتی به قرآن مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که قرآن طوری راجع به زن صحبت می‌کند که خدا می‌خواهد بگوید عالم آفرینش منتظر آمدن زنان است.

وی ادامه داد: قبل از اینکه حضرت زهرا (س) متولد شوند، خدا به پیغمبر (ص) فرمود قرار هدیه‌ای به تو بدهیم، وقتی هم حضرت فاطمه (س) متولد شد، قرآن به استقبال آن حضرت رفت و سوره کوثر نازل شد، وقتی حضرت به دنیا آمدند، خدای متعال توسط رسولش این خانم تازه متولد شده را ریحانه نامیدند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: خداوند فرمود خانم‌ها ریحانه هستند و جایگاه زن را به گل تشبیه کرد، ریحانه به معنای گل است، در روایات داریم دختر که متولد می‌شود به پدر و مادر می‌گویند خدا به شما رحمت داده است، یعنی اینقدر قدر و منزلت او ارزشمند است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: خانم‌ها وقتی مادر می‌شوند، ائمه اطهار (ع) و رسول خدا (ص) درباره آن‌ها می‌فرمایند بهشت زیر پای مادران است، وقتی یک جوانی به رسول خدا مراجعه کرد و عرض کرد یا رسول‌الله من می‌خواهم خوبی کنم، به چه کسی خوبی کنم؟ حضرت فرمود به مادرت، جوان دوباره سوال کرد، حضرت مجدد همین پاسخ را داد، جوان مجدد سوال خود را تکرار کرد، پیامبر (ص) دوباره همان جواب را داد، برای بار چهارم که جوان سؤالش را تکرار کرد، پیامبر پاسخ داد به پدرت نیکی کن و این مهم اهمیت جایگاه زن را در اسلام نشان می‌دهد.

مسیحیت و اسلام در مقابل هم نیستند

وی با بیان اینکه مسیحیت و اسلام در مقابل هم نیستند و مسیحیت ما را برای پذیرش اسلام آماده می‌کند، تأکید کرد: خداوند در آیه ۶ سوره صف ما را دعوت می‌کند به صحبت‌های حضرت مسیح گوش کنیم، در این آیه عیسی‌بن‌مریم (ع) می‌گوید ای بنی‌اسرائیل، من فرستاده خدا برای شما هستم، تورات که قبل از من بوده را قبول دارم، بشارت می‌دهم آمدن کسی را که پس از من می‌آید و اسم او احمد است.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: هر مسلمانی به انجیل حقیقی اعتقاد دارد، هر مسلمانی به همه پیغمبران از جمله حضرت عیسی (ع) اعتقاد دارد، اگر یک مسلمان حضرت عیسی (ع) را قبول نداشته باشد، مسلمان نیست.

وی یادآور شد: حضرت عیسی (ع) به بنی‌اسرائیل گفت من فرستاده خدا برای شما هستم، اما خدا به پیغمبر (ص) فرمود ای پیامبر به مردم بگو من فرستاده خدا برای همه شما هستم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: مخاطب حضرت عیسی (ع) جمعی از بنی‌اسرائیل هستند اما مخاطب پیامبر (ص) همه مردم دنیا در هر زمان و زمینی هستند.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: مهم‌ترین اصل روابط انسانی و نگاه کردن به ارزش آدم‌ها در دنیای اسلام و نگاه قرآن، کرامت انسانی است، آن کسی که ارتباط عمیق با خدا دارد و پیمانش با خدا را جدی گرفته و بنده خوب خداست او در مسابقه برتری‌ها جلوتر از دیگران است، فرقی نمی‌کند متعلق به کدام کشور باشد، یا رنگ پوستش و زبانش چه باشد.

وی بیان کرد: امیرالمؤمنین (ع) فرمودند عبادت‌کنندگان سه دسته هستند، برخی از ترس عبادت می‌کنند تا جهنّمی نشوند، حضرت فرمودند این عبادت از نوع عبادت بردگان است، حضرت فرمودند دسته دوم آن‌هایی هستند که به طمع بهشت عبادت می‌کنند، این عبادت از نوع عبادت بازرگانان و تاجران است، دسته سوم کسانی هستند که از روی محبت و برای شکر در پیشگاه خدا عبادت می‌کنند، این عبادت از نوع عبادت انسان‌های شایسته و متعالی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: امروز دانش‌آموزان، نوجوانان و جوانان امید آینده اسلام هستند و آبادانی کشور و آرمان‌های رهبر حکیم انقلاب اسلامی به دست شما جوانان و نوجوانان تحقق می‌یابد، نسل جدید نسلی است که در سربلندی، عزت و اقتدار اسلام و حمایت از مستضعفان جهان با جدیّت بیشتری نسبت به گذشتگان پای کار خواهد بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1026407